Otevření sběrného dvora posunuto. Na listopad?

Člověk míní, život mění. Nic jiného se ke sběrnému dvoru říci nedá. Plánovali jsme jeho otevření od října, nicméně sběrný dvůr stále není zkolaudován a Středočeský kraj má na vydání stanoviska k provozu termín minimálně 30 dní po kolaudaci.

 

Stavba sběrného dvora se potýkala od začátku s mnoha komplikacemi. Stavební firma Profistav Litomyšl, a.s. měla posunutý termín dokončení stavby z 22. července na 22. srpna. V ten den jsme bohužel stavbu nepřevzali, protože nájezdová rampa a plocha pro kontejnery byly čerstvě vybetonované a nevytvrdlé. Navíc v nové budově praskla hadice u pojistného ventilu na bojleru a domeček obsluhy byl vytopen. Následovalo sušení. 6. září jsme napodruhé nepřevzali, stěny byly mokré. Do domečku stavební firma nasadila vysoušeče. Ani třetí převzetí 19. září se nepovedlo, stěny stále mokré. Povedlo se až čtvrté převzetí v pátek 29. září.

Kromě stavby se sběrného dvora týkaly také dodávky vybavení. První kolo výběrového řízení – vítěz odstoupil, prý dal nízkou cenu. Přišel o složenou jistotu 30 000,- korun. V opakovaném výběrovém řízení vyhrála dodávky vybavení firma Meva-Tec, která vybavení sběrného dvora dodala včas – 31. srpna.

O necelé tři týdny později – 19. září se konala kolaudace sběrného dvora. Vše bylo pro úřady, které kolaudovaly, v pořádku. Až na mobilní ekosklad na nebezpečný odpad. Zástupci Hasičského záchranného sboru měl být předložen doklad o třicetiminutové požární odolnosti ekoskladu. Předložený certifikát ovšem o požární odolnosti nic neříkal. Následovaly telefonáty na dodavatelskou firmu, ta poslala další listiny. Ani jednu z nich zástupce HZS neuznal, protože neprokazovala požární odolnost. Naše reklamace dodaného výrobku, které jsme prováděli od 19. září, padly na úrodnou půdu až o týden později. Tedy padly na úrodnou půdu… přesněji řečeno, dodavatel přiznal, že jeho mobilní ekosklad žádnou požární odolnost nemá. Tedy možná má… Ale nevědí jakou, protože to nikdy netestovali. Testy a certifikace – složitý proces, takže bylo nabídnuto dodání kontejneru s požární odolností z Německa. Výrobce je v Hamburku, dodání 6 týdnů. O den později upřesnění, že nikoliv 6 týdnu, ale první týden roku 2018. Právní zástupce města řeší sankce, ale já bych měla ráda otevřený sběrný dvůr. Hledám tedy náhradní a provizorní řešení.

Už víme, že nějaký zkušební provoz s omezením vybíraných komodit – prostě nevybírali bychom zatím nebezpečný odpad a nepoužívali tedy mobilní ekosklad, není možný. Požádali jsme o schválení celého sběrného dvora, na něj je povolení, včetně povolení krajského úřadu a my musíme dodržet parametry. Možná existuje několik stavebně - technických řešení, ale všechny narážejí na změnu projektu, posouzení zpracovatelem požárně bezpečnostního řešení (PBŘ), schválení PBŘ hasiči Středočeského kraje a následně změna projektu před dokončením.

Nedokáži Vám říci, jestli vymyslíme rychlé provizorní řešení, než bude dodán odpovídající výrobek v lednu 2018. Setkání mnoha osob nad problémem bude v úterý 3. října, tedy v době, kdy Život Mnichovic už bude v tisku. Přála bych si, abychom alespoň slavnostní otevření s prohlídkou stihli do konce října a ostrý provoz od listopadu. Ale nyní to nedokáži říci a velmi mě to mrzí. Vím ale, že pro to udělám maximum.

Proto, prosím, sledujte webové stránky města www.mnichovice.info, zaregistrujte se do SMSinfokanálu města nebo sledujte Facebook. Dáme Vám zprávu hned, jak se dozvíme verdikt.

 

Velmi nás to mrzí, ale věříme, že nakonec budete se službami, které bude sběrný dvůr poskytovat, spokojeni.