Stručné vyjádření k Šibeničnímu vrchu aj.

Publikováno 15. 12. 2014

V období 1998-2002 a potom i v dalším období 2002-2004 jsem byl členem zastupitelstva města. Mohu potvrdit, že zastupitelstvo za starosty Jirky Roda jednalo s Honzou Zenklem, který přišel s návrhem vybudovat sjezdovku na Šibeničním vrchu, kde jako malé dětí včetně jeho samého sáňkovaly – byl to svah otočený na sever, sníh se tam držel dlouho.

Honza vlastně přišel na to, že uvedený pozemek je ve státním vlastnictví, jeho převedení na obec vyjednal na Pozemkovém fondu v Nymburce. Samozřejmě nápad vybudovat sjezdovku se některým zastupitelům nezdám, ale většinu zastupitelů, tj. 4 plus (v té době mělo zastupitelstvo pouze 7 členů) přesvědčil a koncem r. 2001 byla podepsána nájemní smlouva na pozemek s příslušnými podmínkami.

Potom další podmínky sjezdového areálu byly upraveny dalším zastupitelstvem, jak o tom píše Petra Pecková.
Jinak ohledně pozemků okolo Mnichovic, podle územního plánu schváleného zastupitelstvem v červnu r. 2002 tak je v Mnichovicích dostatek volných pozemků, proto jsem také podporoval v minulém zastupitelstvu jak někteří říkají „efekt Zenkl“, tzn. nerozšiřovat zastavitelnou zónu města. Já žádné zvířectvo již nechovám, i když pocházím ze dvora, a proto oceňuji chov českých koz, které má Honza. Svoje pozemky jsem nedal do zástavby nechal jsem je osít travou a vysadil stromy a snažím se je udržovat, sekáním. Bohužel co není za plotem tak o to se postarají divočáci, kteří půdu zpracují lépe než traktor. Pokud jedete z Mnichovic do Hrusic nemůžete si nevšimnout ovcí, které se pasou na okolních loukách – pěstuje je místostarosta Hrusic Ing. P. Vávra a jeho manželka má na zastávce Mikešovy cesty č. 2 Hrusická cihelna veterinární ordinaci. Na uvedených pozemcích se pasou ovečky, ale začátkem 90. let byl v Hrusicich připravován plán na stavbu velkého golfového hřiště (případně i na zastavění pozemků okolo Hrusické cihelny). Naštěstí byli v Hrusicích sedláci, kteří toto nepřipustili a na polích okolo Hrusic se stále hospodaří.
Ještě poznámka – občas se objeví zprávy, že Čína nebo Korea (tedy Jižní, ne Kimova) kupují nebo chtějí koupit pozemky v cizích zemích včetně např. i na Ukrajině, kde je nejkvalitnější černozem snad na celém světě, i když sami Ukrajinci si ji nyní ničí. Ano, v Asii je tolik obyvatel, že jim jejich půda na výživu nestačí a tlačí se jinam. Pokud si u nás necháme vše zastavět tak potom tu bude pěkně draho. Dříve nebo později je potřeba zajistit soběstačnost, ne že se vše doveze, jak si to např. představovala již zaniklá strana ODA.

Jiří Mareš