Spolupráce s bulharským Laki

Mezinárodní spolupráce – EU OPI regionální rozvoj 2007 – 2013
s bulharským městem LakiJedná se o mezinárodní projekt spolupráce Operační program – regionální rozvoj – 2007-2013 , projekt je financován z Evropského fondu na regionální rozvoj a cestovní ruch měst republiky Bulharska. Projekt je 100 % financován Evropskou unií.  Projekt je zaměřen na výměnu zkušeností a především poučit se v oblasti cestovního ruchu, plánování a poskytování veřejných služeb a služeb turistického informačního centra. Náš partner je  město Laki v Bulharsku  , které má připraven plán turistického rozvoje a marketingovou strategii této oblasti a hodlá využít našich zkušeností v rozvoji.
První návštěva z Bulharska se uskuteční již v únoru 2010 a to od 13. 2. do 16. 2. 2010, kdy přijedou zástupci samosprávy a zástupci cestovního ruchu v počtu 10 osob a navštíví Mnichovice. Je pro ně připraven i doprovodný program a to návštěva Ladova památníku, Popovického pivovaru . Samozřejmě hlavním záměrem je získat zkušenosti v oblasti získávání dotací z EU a psaní projektů. Návštěva z Bulharska bude přivítána na Městském  úřadu v Mnichovicích u pana starosty a  v informačním centru MěÚ Mnichovice  budou probíhat přednášky o udržitelnosti zrealizovaných  projektů, o poskytování služeb ve městě, o informačních  technologiích  a především o prezentaci projektů podporovaných z Evropské unie, které má město Mnichovice zrealizovaných mnoho.
Např. EU SROP „Vytvoření informačního centra v Mnichovicích“ , EU SROP“ Komunitní síť Mnichovicka“ , EU SROP „IKT centra ZŠ Mnichovice a ZŠ Mukařov“ , EU OPI  Infrastruktura Priorita 3 – „ Vodovod ve městě Mnichovice“ , „Kanalizace ve městě Mnichovice“ . Program EU  Leader „Revitalizace a znovuoživení parku J. Holíka –„Loďka“, program EU Leader „Dejme nový kabát a novou tvář budově Městského úřadu v Mnichovicích“ a další projekty  „Rozšíření Mateřské školy v Mnichovicích o jednu třídu“  a zavedení Czech Point z EU OPI.
Především chceme partnerské straně předat zkušenosti žadatele, čeho se vyvarovat a na co se zaměřit. Jak je důležité z hlediska udržitelnosti projektu zavázat se pouze k tomu, co můžeme splnit a řádně administrovat projekty.
První bulharská návštěva také navštíví Základní školu T. G. Masaryka Mnichovice , kde budou představeny projekty EU a i mezinárodní projekty, které naše škola získala a dále navštíví Mateřskou školu Mnichovice, kde bude představen úspěšně zrealizovaný projekt za podpory EU „Rozšíření Mateřské školy v Mnichovicích o jednu třídu“ v roce 2006 a další projekt na  realizaci nástavby MŠ Mnichovice do kterého byly komunitním přístupem zapojeny děti z MŠ s názvem „Aby i naši kamarádi mohli do školky s názvem nové třídy Hvězdičková“ byl podán do lednové výzvy 2010 MAS Říčansko program EU Leader. Uvidíme, jak bude úspěšný, ale kdo nic nedělá, ten nic nezkazí, proto se snažíme zkoušet co je možné.
Další skupina sestávající z podnikatelů v cestovním ruchu navštíví Mnichovice od 1. – 3. 3. 2010, zástupci projektového řízení a cestovního ruchu v první polovině března 2010 a poslední návštěva od 29. 3. – 31. 3. 2010.
V rámci mezinárodní spolupráce bude představena i MAS Říčansko , která představí svoji činnost a úspěšné projekty a  spolupráce v rámci Ladova kraje a získané dotace na projekty LK .

Prezentace našeho regionu spolupráce mezi městy v Bulharsku:

http://www.lakibg.eu/vizija/mnichovice-nashijat-cheshki-partnor/

 http://www.lakibg.eu/vizija/evropejsko-finansirane-za-malkite-obschini/

 http://www.lakibg.eu/dejnostite/obuchenija/obschinska-administracija-i-uslugi-v-oblastta-na-turizma/